logo 3Drukujesz?
3Drukujesz? Technologia Druku 3D

Technologia Druku 3D w 3Drukujesz?


FDM - Fused Deposition Modelling


Technologia FDM (Fused Deposition Modelling - osadzanie topionego materiału) jest jedną z metod tzw. rapid prototyping czyli szybkiego prototypowania.  Jej historia sięga póżnych lat osiemdziesiątych XX wieku. Polega ona na warstwowym nakładaniu materiału przez dyszę ogrzaną do temperatury jego topnienia.

technologia druku FDM technologia druku FDM

Program obsługujący drukarkę umożliwia podzielenie zaprojektowanej bryły na warstwy i ewentualnie struktury podporowe, a następnie określa w jaki sposób warstwy materiału mają być układane.
Dysza przemieszcza się automatycznie według instrukcji programu sterującego. Grubość warstwy w zależności od wymaganej dokładności modelu waha się od 0,04 mm do...

Materiały drukujące czyli filamenty używane w 3Drukujesz? :

ABS (Akrylonitrylo – Butadieno – Styren) - tworzywo sztuczne, dające wydruki o dużej twardości i jednocześnie elastyczne. Dobrze się sprawdza podczas drukowania małych elementów.

filament ABS


PLA (Polilaktyd – kwas polimlekowy) jest wytwarzany z surowców naturalnych takich jak zboża, mączka kukurydziana, czy ziemniaczana dzięki czemu jest w pełni biodegradowalny. Posiada podobne właściwości do ABS, ale jest bardziej kruchy. Ma niską temperaturę topnienia, co sprawia, że jest mniej podatny na wypaczenia w procesie drukowania.

filament PLA


Kompozyt drewniany (Leywood) - mieszanka włókien drewna i spoiwa polimerowego. Ma kolor zbliżony do naturalnego drewna, który zmienia się w zależności od temperatury głowicy podczas wydruku, ma również zapach zbliżony do naturalnego. Jego właściwości są zbliżone do PLA.

filament LayWood


Powstałe modele łatwo można poddać obróbce polegającej na szlifowaniu, malowaniu, nawiercaniu. Poszczególne elementy można łączyć ze sobą za pomocą klejenia. Technologia FDM, w porównaniu z pozostałymi technikami szybkiego prototypowania, pozwala uzyskać najdokładniejsze modele.
© Copyright 3Drukujesz.pl - Jan Sobkowski