logo 3Drukujesz?
3Drukujesz? Historia Druku 3D

Historia druku 3D


Czyli jak powstawał druk przestrzenny

Zaczęło się i dawno i niedawno, ale równo 30 lat temu. Jak wszystko co związane z wysoką technologią tak i druk 3D rozwija się w postępie geometrycznym. Pionierem drukowania przestrzennego jest Amerykanin Charles Hull,

Charles Hull - Ojciec drukarek 3D

który w 1984 roku opracował, a w1986 opatentował stereolitografię (SLA) czyli proces addytywnej produkcji elementów prototypowych. W tym samym roku, w Kalifornii założył firmę 3D Systems zajmującą się produkcją drukarek 3D, gdzie opracowano również stosowany do dziś format pliku STL.

Kolejna technika wydruku – osadzanie topionego materiału (FDM) – została opracowana w 1988 roku przez Scotta Crumpa. Wraz z żoną Lisą założył prężnie działającą do dziś firmę Stratasys, która w 1992 roku rozpoczęła produkcję drukarek 3D Modeler, wykorzystujących włókna z tworzywa ABS.

W tym samym roku powstała także pierwsza drukarka stosująca technikę Selective Laser Sintering (SLS). Wykorzystuje ona laser dużej mocy, który spieka małe cząstki np. tworzywa sztucznego, ceramiki, kompozytów, metalu. Znajduje coraz szersze zastosowanie w przemyśle samochodowym, lotniczym, telekomunikacji oraz w produkcji urządzeń i implantów medycznych.

drukarka 3D SLS firmy Midwest Prototyping

W 2006 roku brytyjski inżynier Adrian Bowyer, w ramach projektu RepRap zbudował prototyp drukarki 3D, która miała stać się urządzeniem dla użytkowników domowych, tak aby można było ją złożyć i częściowo wytworzyć w domu. Docelowo drukarki te miałyby być urządzeniami samo powielającymi się. Przeszkodę stanowią jednak części elektroniczne i precyzyjne części mechaniczne, jak np. silniki krokowe.

Dużo jeszcze przed nami...© Copyright 3Drukujesz.pl - Jan Sobkowski